جستجو
ورود کاربران ( ثبت نام )
نام كاربري

كلمه عبور
  ورود
پر بيننده ترين اخبار
جديدترين نظرات ببنندگان
سایت های مفید

تاريخ انتشار : 1397/09/24 - 14:16
پاسخ دفتر پیگیری های مردمی شهرک مسکونی زیتون به ادعاهای محیط زیست
درپی انتشار خبری با تیتر «پایان جدالی 30 ساله بر سر اراضی زیتون » که در تاریخ 19/8/97 در بخش به انتخاب سردبیر و با کد خبر 314609 منتشر گردیده است ، دفتر پیگیری‌های مردمی مالکان شهرک مسکونی زیتون جوابیه‌ای را ارسال کرده است که درپی می‌آید.

 

  32 سال انتظار براي اجراي قوانين و احكام قضايي

دفتر پيگيري‌هاي مردمي مالكين شهرك مسكوني زيتون در واكنش به گزارش منتشره در سایت وزارت مسکن تحت عنوان پایان جدالی 30 ساله بر سر اراضی زیتون   به اطلاع 

 

Image result for ‫شهرک زیتون‬‎مي‌رساند: اراضي مذكور طي دستور مورخ 1364/1/26 و مجوز شماره 746/100/26/4676 مورخ 12/6/1365 وزير وقت كشاورزي به استناد ماده 32 آيين‌نامه اجرايي قانون واگذاري و احياي اراضي مصوب شوراي انقلاب اسلامي به رياست حضرت آيت‌الله خامنه‌اي (دامت افاضاته) جهت تأمين مسكن اعضاي تعاوني مركزي وزارت كشاورزي سابق واگذار شده و در تاريخ 1364/2/21 طي صورتجلسه تحويل اين تعاوني گرديده است.

 

سپس به موجب نامه شماره 2080 مورخ 1364/2/22 مديركل وقت منابع طبيعي استان تهران به اداره ثبت اسناد و املاك شرق تهران اراضي مورد اشاره از ساير منابع طبيعي تفكيك و به‌نام شركت تعاوني مسكن وزارت كشاورزي ضمن پرداخت وجوه قانوني رسما منتقل و متعاقب آن تعاوني يادشده اراضي واگذارشده را پس از تفكيك به 4218 قطعه به اعضاي خود رسما منتقل و اسناد شش‌دانگ تفكيكي در سال 1368 براي هريك از اعضا صادر وتحويل مالكين گرديد.

حسب اعلام سازمان حفاظت محيط‌ زيست اراضي مذكور در محدوده پارك ملي سرخه‌حصار موضوع مصوبه شماره91 مورخ 1361/6/21 شوراي عالي حفاظت محيط‌زيست قرار داشته و در سال 1373 سازمان مذكور شكايتي مبني بر ابطال سند مالكيت تعاوني مسكن در محاكم قضايي مطرح نمود كه پس از طي مراحل طولاني و طرح در محاكم متعدد بدوي، تجديدنظر، ديوان عالي كشور و ساير شعب قضايي در سال 1382 رأي قطعي مبني بر رد دادخواست سازمان حفاظت محيط ‌زيست صادر و ابلاغ گرديد و آرايي از ديوان عدالت اداري نيز در اين خصوص صادر گرديده است.

محمد مقدم مدیر دفتر پیگیری های مردمی مالکین شهرک زیتون با  یادآوری  قوانين جاري كشور مربوط به اراضي در حريم شهرها و به استناد مادتين 2 و 10 قانون زمين‌شهري حريم شهرها نمي‌تواند جزو مناطق 4گانه محيط‌ زيست ، منابع طبيعي و اراضي ملي باشد ادعاهای چند ساله سازمان محیط زیست را رد کرده و احکام قضایی متعدد در اینخصوص را بهترین گواه نامید.

متعاقب آن سازمان مزبور طي يك تصميم‌نامه اقدام به درج آگهي تملك در روزنامه ياس‌نو نمود ليكن به‌دليل عدم رعايت موازين قانوني و ايجاد بستر لازم ، با شكايت اعضاي تعاوني پس از گذشت 3سال پيگيري‌هاي قضايي و اداري در سال1385 آگهي فوق توسط ديوان عدالت اداري ابطال گرديد.

با ابطال آگهي اعضاي تعاوني جهت صدور مجوز درخواست‌هاي صدور پروانه ساخت خود را به شهرداري ارسال داشتند ليكن به‌دليل فشار سازمان حفاظت محيط‌زيست، شهرداري از قوانين تمكين نمي‌كند كه درنهايت منجر به ثبت دادخواستي برعليه شهرداري منطقه13 به ديوان عدالت اداري می گردد .

شکایت فوق مطرح و با گذشت 3سال پيگيري منجر به صادر شدن رأي الزام شهرداري به صدور پروانه ساخت مي‌گردد.

سازمان حفاظت محيط‌زيست با وجود تمامي احكام قضايي دال بر حقانيت مالكين بار ديگر با همكاري اداره منابع طبيعي دادخواست ابطال اسناد را در دادگاه ويژه منابع طبيعي شعبه53 مطرح مي‌نمايد كه دادگاه مزبور نيز پس از بررسي‌هاي لازم رأي به نفع مالكين صادر مي‌نمايد.

از سوي ديگر مقام معظم رهبري با درايت كامل و باتوجه به گزارش سازمان بازرسي كل كشور كه بعضا در برخي موارد به‌دور از واقعيات موجود مي‌باشد ضمن تاكيد بر رعايت حقوق مالكانه و مكتسبه اعضا در چند بند، دولت و شخص وزير راه‌وشهرسازي را مكلف به حل مشكل اراضي فوق مي‌نمايند.

در همين راستا كارگروهي به رياست استاندار وقت تشكيل مي‌گردد كه پس از چند سال انجام كار كارشناسي بر روي پرونده موسوم به شهرك مسكوني زيتون و ارايه گزارشي كه در آن به مجاورت شهرك زيتون با بوستان سرخه‌حصار كه معصومه ابتكار آن‌را پارك ملي مي‌نامد و ارتفاع بالاترين نقطه اراضي فوق 1570متر اعلام و درنهايت باتوجه به اينكه در طول سال‌هاي متمادي نه زمين معوض هم‌ارزش معرفي شد و نه منابع مالي مناسب تامين گرديده بود به توافق 30درصد ساخت و 70درصد فضاي سبز خصوصي توسط مالكين رسيدند.

باتوجه به اسناد و مدارك موجود و احكام صادره از مراجع قضايي دال بر صحت، اثبات و قطعي بودن واگذاري قانوني و مالكيت اعضاي تعاوني مسكن مركزي وزارت جهاد كشاورزي و قوانین جاری کشور ، مجاورت اراضی شهرک زیتون با بوستان سرخه حصار و بکار بردن واژه های (داخل پارک ملی) توسط سازمان محیط زیست و برخی رسانه ها  مغایرت فراوانی داشته و موجب تضییع حقوق مالکانه و شهروندی مالکین این شهرک گردیده است.

مضافا گذشت 10سال از مرقومه مقام معظم رهبري و عدم توانايي دولتمردان براي اجراي قانون تملك اراضي فوق كه به كرات در مكاتبات دستگاه‌هاي مجري و نظارتي ازجمله وزارت راه و شهرسازي، استانداري، بازرسي كل كشور و مجلس شوراي اسلامي به آن اشاره شده است و تاكنون هيچگونه اقدام مؤثري براي حل اين مشكل انجام نشده است، اعلام مي‌داريم مالكين شهرك مسكوني زيتون كه عمدتا از خانواده معظم شهدا، جانبازان و ايثارگران مي‌باشند، ولايت مدار بوده و مطيع منويات مقام معظم رهبري مي‌باشند. ليكن پس از گذشت 32سال انتظار براي اجراي قوانين جاري كشور، احكام قضايي، مرقومه  معظم‌له ، مالكين شهرك مسكوني زيتون خواستار تعيين تكليف نهايي مي‌باشند.»

از سال 1375 سازمان محیط زیست بحث معوض را مطرح می نماید لیکن تا کنون هیچ مکان قطعی مناسبی برای این امر معرفی نشده است و استاندار تهران محترم تهران با اشاره به اینکه این مشکل، در حدود ۳۰ سال است که ایجاد شده است و تاکنون اقدامی برای تعیین تکلیف آن انجام نشد ه است گفت : در مورد زیتون سال های قبل می توانستیم در مناطق ۲۲، ۵ و ۸ تهران اراضی معوضی به این ۴۲۰۰ نفر عضوی که سند رسمی دارند تعلق بگیرد که متاسفانه این اتفاق نیفتادو مکاتبات مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری با وزارت راه و شهرسازی و استانداری تهران و پاسخ آنان که تصویر آن به پیوست ارسال می گردد موکد این امر می باشد.

مدیر دفتر پیگیری های مردمی ضمن تشکر از پیگیری های مجدانه مجلس شورای اسلامی در خصوص احقاق حقوق مالکان اراضی شهرک زیتون گفت: از سال 94 با کمک مجلس از دولتمردان خواستیم تا اراضی مورد نظر برای ارایه معوض به مالکین را اعلام نمایند.

پس از ماه ها پیگیری و ده ها مکاتبه آقایان در ابتدا 27 نقطه را معرفی نمودند ولی وقتی با جدیت مالکین مبنی بر اعلام مکان و متراژ و نوع کاربری اراضی و وجود معارض صحبت به میان آمد 27 نقطه به پانزده و 12 و هفت و در نهایت سه نقطه تبدیل شد ان هم فقط در کلام و در اصل شرکتی در حال بررسی و مکان یابی برای این امر می باشد.( نامه استانداری به ریاست جمهوری در خصوص فعالیت های انجام شده تا کنون. پیوست)

محمد مقدم افزود: متاسفانه سال 95در آستانه اربعین حسینی و در آن هنگام که بخشی از ساکنین شهرک عازم کربلای معلی بودند به درخواست محیط زیست بخشی از سازه های شهرک تخریب شد و آب و برق ساکنین را قطع نمودند تا شهرک تخلیه گردد ان هم بدون اینکه برای ساکنین تمهیداتی اندیشیده شده باشد.

اکنون حدود دو سالاست ساکنین شهرک بدون آب و برق روزگار می گذرانند و با اینکه مجلس شورای اسلامی قانونی را تصویب نمود تا به سکونت گاه ها بصورت موقت خدمات ارایه شود باز هم مسئولین امر از قوانین تبعیت نکرده و مانع ارایه خدمات به ساکنین این شهرک شده اند و این در حالی است که اهالی شهرک دچار بیماری های مختلف پوستی و عفونی گردیده اند و این خود یک تهدید برای سلامت شهر تهران است.

وی در ادامه گفت : مالکین شهرک مسکونی زیتون مطیع اوامر و منویات مقام معظم رهبری و تابع قوانین جاری کشور هستند ولی آنان بدنبال قانون هستند و قانون از آنان فراری.

طبیعتا قوانین تملک شیوه و مراحل تملک اراضی مورد نیاز دستگاه های اجرایی را به صراحت تشریح نموده است لیکن سوال اینجاست که چرا بجای شعار دادن و نشر اکاذیب که دولت زمین معوض داده و مالکین توافق نکرده اند ، روند قانونی را طی نمی کنند و آگهی تملک صادر نمی شود .

البته این آگهی یکبار در سال 82 صادر شده و دستگاه صادر کننده موفق به تملک نگردید بنابر این طبق قوانین املاک واقع شده در طرح های دولتی که پس از 5 سال دستگاه موفق به تملک نگردند مالک از تمامی حقوق مالکانه خود برخوردار خواهد بود . با این حال مالکین تابع قانون هستند و بعنوان یک شهروند درخواست تعیین تکلیف نهایی را از مسئولین امر دارند لیکن این تعیین تکلیف با ملاک قرار دادن فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر احقاق حقوق مالکانه و مکتسبه مالکین می باشد.

مسلم است پس از گذشت بیش از سی سال مالکین ملک ارزشمند واقع در تهران خود را با بیابان هایی که حتی تامین آب آن تایید نشده و ارزش چندانی ندارد معاوضه نمی کنند حتی اگر زمین ها را به محل کشت گوجه و خیار و بادمجان برای مصارف خانگی خود تبدیل نمایند.

همچنین سوالاتی مطرح است که هیچ گاه از سوی مسئولین امر پاسخ داده نشده است .

اولا چگونه می شود برای مجموعه بزرگ شهرک مسکونی  زیتون با  بیش از 4000 مالک تصمیم گیری گردد ولی مسئولین شهرک در هیچ یک از جلسات تصمیم سازی دعوت نگردند.

ثانیا چگونه می شود 22 حکم قضایی و احکام متعدد دیوان عدالت اداری و قانون اساسی کشور در خصوص شهرک زیتون سی سال نادیده گرفته شود و همچنان سخن از پارک ملی و عرصه جنگلی در خصوص این اراضی بکار آید حال آنکه مجاورت اراضی شهرک زیتون با بوستان سرخه حصار وجه تمایز این اراضی را با خالی بودن آن از هرگونه درخت جنگلی از دور دست ها و داخل شهر قابل رویت است.

و نکته حایز اهمیت دیگر اینکه سکونت بیش از 15 ساله ساکنین شهرک زیتون و مجاورت این شهرک با بزرگراه های شهید یاسینی و شهید خرازی همچنین احداث پایانه شرق تهران و ایجاد ایستگاه مترو در جوار شهرک به علاوه وجود تاسیسات خدمات شهری در منطقه و طرح هادی روستاهای همه سین ، ترکمن ده و هاجر آباد در بالا دست شهرک ، بهترین شرایط را برای تغییر وضعیت اراضی فوق بوجود آورده است .

سوال اینجاست که چگونه این همه امکانات نادیده گرفته می شود و آقایان به قول خودشان در کمیته غیر فنی ( طبق اشاره در خبر ) تصمیم می گیرند میلیارد ها تومان هزینه نمایند و در دل طبیعت ، کوه ها را شکافته و منطقه ای بکر را دستمایه آلودگی های زیست محیطی نمایند تا روزنه ای برای تصاحب اراضی شهرک زیتون ایجاد گردد.

در پایان دفتر پیگیری های مردمی مالکین شهرک مسکونی زیتون با عضویت حداکثری مالکین ، آمادگی دارد تا با حضور در جلسات کارشناسی و ارایه ادله و مدارک و مستندات موجود در پرونده سی ساله شهرک زیتون ، هماهنگی و همکاری لازم را  در جهت تعیین تکلیف منطقی پرونده فوق ایجاد نماید.

تعداد بازديد : 2826
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
انتشار یافته : 3
عبدالله سلیمی
|
1397/09/24 - 20:34
0
12
خدا لعنت کند این کارشناسان و مسؤلین بی وجدان و ظالم که برای خودشیرینی نزد رؤسای بالادستی بدتر از خودشان حاضرند دین و آخرت خود را بفروشند! انشاءالله که خداوند قهار همه این تصمیم گیران ظالم را درد بی دوا دهد و افراد دلسوز را جایگزین آنها کند تا این ملت مظلوم به حق خودشان برسند.
محمد
|
1397/09/27 - 10:21
0
8
به نام خدا خدا لعنت کند مسئولین تنگ نظر و باجگیر و رانتی نظیر محیط زیست- وزارت مسکن و شهر سازی و......... را وکلیه افرادی که چوب لای چرخ گذاشتن
مهدی
|
1398/10/13 - 00:59
0
0
یک ضرب امثل میگه اگر حق با شماست چرا داد میزنی اگر حق با شما نیست بازم چرا داد میزنی ...... عزیزان حق با ما مالکین شهرک زیتون است پس نیازی نیست کسی را لعنت و نفرین کنیم ما اتفاقا برای همه دعای خیر می کنیم که خدا مخالفان رسیدن به حق ساکنین مظلوم شهرک زیتون را به خودآورد وبه قلب ودلشان بیاندازد تا ما را در رسیدن به حقوق حقیمان همراهی کنند ........ در پایان برای نماینده دلسوز و فرهیخته شهرک زیتون جناب مقدم از خداوند توفیق روز افزون داریم
نظرات كاربران :
نام :
ايميل : * 
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
شرکت کاشانه تهران مهر سبز
 
   رهينکوش  
پربحث ترين اخبار
لینک های مفید
صفحه اصلی | نقشه سایت | تماس با ما
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کاشانه تهران مهر سبز می باشد.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون