جستجو
ورود کاربران ( ثبت نام )
نام كاربري

كلمه عبور
  ورود
پر بيننده ترين اخبار
جديدترين نظرات ببنندگان
سایت های مفید

تاريخ انتشار : 1397/09/23 - 23:30
آیا روستای واصفجان گزینه مناسبی است و آیا باید به دولت و نظام در خصوص معوضها اعتماد کرد؟
در این نوشتار به صورت مختصر ضمن معرفی روستای واصفجان و بررسی نقشه ها و تصاویر مرتبط به این سوال پاسخ داده می شود که ایا این زمینها گزینه مناسبی است و باید به کارشناسی دولت و نظام اعتماد کرد؟


روستای واصـْفِجان یا واصِفْجان با ۳ کیلومتر فاصله، در شمال فاز یک شهر پردیس در استان تهران واقع شده‌است. این روستا با سابقهٔ سکونت ۸۰۰ساله در دامنهٔ کوه گته‌بند (صخره بزرگ) از رشته‌کوه‌های البرز، از قدیم‌الایام در محدودهٔ بخش لواسانات و جزو روستاهای شهرستان شمیرانات به‌حساب می‌آمد که پس از تأسیس شهر جدید پردیس به این شهر الحاق شد.

جمعیت

این روستا در دهستان کرشت قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۷۳نفر (۶۲خانوار) بوده‌است.

 

زبان

اهالی آبادی واصفجان به زبان تاتی سخن می‌گویند.

برنامه توسعه روستا

 

معاون عمرانی فرماندار پردیس از اختصاص 15 هکتار زمین برای توسعه روستای واصفجان و الحاق آن در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از پایگاه پردیس خبر جواد جودکی معاون عمرانی فرماندار پردیس در برنامه بازدید از روستای واصفجان که در مسجد این روستا و با حضور تعدادی از مسئولین آن برگزار شد از اختصاص 15 هکتار زمین برای توسعه روستا سخن گفت.

 

وی با اشاره به برگزاری جلسه ای باحضور بنیاد مسکن و شرکت عمران شهر جدید پردیس، اختصاص این زمین را از مصوبات این جلسه برشمرد.

معاون عمرانی فرماندار پردیس از تخصیص اعتباری مناسب برای طرح های عمرانی سخن به میان آورده و اظهار داشت: این زمین به زودی به بافت روستا الحاق می شود.

 جودکی داشتن نگاه و تفکر علمی و حرکت بر اساس اصول و ظوابط معماری و شهرسازی را لازمه گسترش روستا دانست و تصریح کرد: می توان با ترغیب مردم به رعایت چهارچوب های قانونی برای ساخت و ساز، این روستا را به یک روستای نمونه تبدیل کرد.

وی با تاکید بر اهمیت ایجاد شغل پایدار برای روستاییان افزود: برای گسترش روستا و ترغیب مردم به خصوص جوانان به زندگی در روستا، باید بافت روستا را بر اساس نیاز های روستاییان تغییراتی داد ولی توجه به حفظ ماهیت روستا باید از الویت های مسئولان باشد.

این مقام مسئول از فعالیت اداره گاز شهرستان برای اجرای طرح گاز رسانی به واصفجان خبر داد و گفت: خوشبختانه با همکاری روستاییان لوله گشی گاز داخل منازل نیز در حال انجام است و شرکت گاز با سرعت زیادی مراحل اتصال روستا به گاز شهری را انجام می دهد.

لزوم بازنگری در طرح هادی، رسیدگی به وضعیت آب شرب و کشاورزی در روستا، جلوگیری از دست اندازی سود جویان و زمین خواران به اراضی روستا و ایجاد کمربند سبز برای جلوگیری از ساخت و ساز های غیر مجاز نیز از دیگر موارد مطرح شده در این بازدید بود.

 

 

 

 

 

از سرکار خانم حیاتی بابت تهیه و ارسال این تصاویر و نقشه ها سپاسگزارم

 

 

ایا این زمینها گزینه مناسبی ه عنوان معوض هستند و باید به نظام و دولت اعتماد کرد؟

 

 

پاسخ این دو سوال قطعا و قطعا منفی است . صرف نظر از رفتار و گویش ناجوانمردانه و غیر حقوقی  شورای عالی شهر سازی که زمینهای مالکین شمال و شرق تهران را فاقد حقوق مکتسبه  ذکر و بالنتیجه آنها را کم ارزش تلقی کرده اند و همین رفتار می تواند سبب قهر مالکین و بی توجهی مالکین به هر گونه معوض دیگر و حتی معوضهای با ارزشتر شود ، زمینهای معوض دارای اشکالات و ایرادات دیگری نیز هستند:

 • این زمینها عمدتا در مناطق کوهستانی قرار داشته و فقط بخشی از آن قابلیت ساخت و ساز را دارا هستند. واقع شدن در مناطق کوهستانی سبب می شود هزینه تمام شده ساختمانهایی که قرار است در اینجا ساخته شود بسیار بالا  پیش بینی شده و سرمایه گذاری در این منطقه مقرون به صرفه نباشد،
 • در این منطقه علیرغم اجرا شدن پروژه های ساخت و ساز در منطقه پردیس ، ساخت و ساز زیادی صورت نگرفته و این نشان می دهد که سرمایه گذاری در این منطقه حتی  از دید بخش خصوص و بومیان 800 ساله این منطقه مقرون به صرفه و اقتصادی تلقی نشود،
 • هم اکنون ارزش زمین در  فاز ۶  پردیس حدود ۲۰ میلیون تومان برای یک زمین  دویست متری با سند برآورد می شود . با این اوصاف ارزش یک مجوز ساخت آپارتمان 200 متری در منطقه دورتر و نامرغوبتر چقدر برآورد می شود؟
 • در مصوبه شورای عالی شهر سازی و همچنین اخبار فضای مجازی دیده می شود که این منطقه از مشکل اب اشامیدنی و همچنین تا حدی مشکل گاز رسانی رنج می برد و هنوز برخی از ساکنین این مناطق از نعمت گاز محرومند .
 •  این مناطق فاقد توان اسکان این حجم از ساکنین بوده و توسعه زیر ساختهای شهری و امکانات شهری از قبیل درمانگاهها و بیمارستان و فضای آموزشی و تفریحی و ...  با این وضعیتی که کشور ما در اصطلاح عوام بی صاحب است، کار حضرت فیل و امری غیر ممکن است و تا ده سال آینده هم هیچ امیدی وجود ندارد

 

حالا به این سوال پاسخ می دهیم که آیا می توان به برنامه اختصاص معوض توسط دولت اعتماد کرد؟

 

پاسخ این سوال نیز قطعا و قطعا منفی است . البته ممکن است برخی از دوستان عزیز من در کاشانه و کارگروه و یا برخی از کارشناسان محترم  از این پاسخ دلخور شوند.با اینحال بنده نظرات خویش را می نویسم و فضا را برای هرگونه بحث و نقد باز می دانم:

 • مهمترین دلیل  بی اعتمادی به دولت و نظام ، عملکرد گذشته و حال نظام است.  آنها در چند دهه گذشته با بی رحمی، شقاوت و بی تفاوتی و بی تعهدی کامل با مشکل ما برخورد کرده اند و هرگز دلسوز و غمخوار ما نبوده اند و قطعا راهکاری که هم اکنون در پیش گرفته اند نیز قطعا محصول دلسوزی و تعهد آنها به حل مشکل نیست. انها در این خصوص فاقد گوشهای شنوا و چشمان بینا و دستهای یاری رسان و قلب مهربان  بوده اند. آنها به صدها و هزاران نامه و شکایت ما توجه نکردند و حالا چگونه می توان باور کرد آنها واقعا در صدد حل مشکل ما هستند؟ با این وصف در این شرایط بیشتر به نظر می رسد آنها در صدد حل مشکل خود هستند تا مشکلات ما .
 • علاوه بر این جنبه تاریخی ، می توان به یک نکته دیگر هم اشاره کرد. آنها برای یافتن راه حل این مشکل هرگز به ما احترام نگذاشتند و حتی برای یکبار هم که شده نمایندگان مالکین را به جلسات خود دعوت نکردند و نخواستند و نتوانستند اعتماد آفرینی کنند.
 • آنها در گذشته رفتارهای عجیب و بسیار غیر قابل پیش بینی از خود نشان دادند تا جایی که جا برای حداقل  اعتماد نیز نگذاشتند. نمونه بارز آن رفتاری بود که با مالکین زمینهای مهاب قدس انجام دادند. آنها زمین بسیار مرغوب مالکین را به بهانه توسعه اردوگاه شهید باهنر منظریه واگذار کردند و دفتر رهبری نیز تضمین این کار را بر عهده داشت و زمین معوض فعلی را گرفتند ولی درست بعد از انکاه اسناد تبادل شد مسئولین زیر قولهای خود زدند و حالا بیش از 400 مالک این زمین با داشتن اسناد زمینهای 650 متری ، بیش از ده سال است که همراه ما در ادارات و جلسات سرگردان هستند و کسانی که تضمین این کار را انجام داده بودند نیز اصلا به روی مبارک نمی آورند و اهمیتی به این پیمان شکنی نمی دهند . حالا این سوال مطرح است که از کجا معلوم پس از اختصاص زمین معوض و تبادل اسناد حتی با مرغوبترین نقاط شهر تهران،  دوباره دولت و نظام به بهانه ای پیش پا افتاده زیر حرفها و تعهدات و امضاهای خود نزنند و همه چیز روی هوا نرود؟ الان امضا و دستور چه کسی در مملکت مهم و با ارزش است؟ چگونه می توان به امضا و سخن مسئولان مملکت و نظام اداری که از سال 1387 یعنی ده سال قبل به دستور صریح بالاترین مقام کشور یعنی مقام معظم رهبری اهمیتی نداده و این دستور را به یک کاغذ پاره تبدیل کرده و موجبات هتک حرمت و بی ادبی به معظم له را فراهم کرده  اعتماد کرد؟ همه اینها را می توان در یک عبارت چند خطه خلاصه کرد:
 •  

 • اهای اقایان دولتیها، 
 • آهااای  مسئولین غیر  محترم نظام.. 
 • مردم و مالکین به شما اعتماد ندارند و شما را مشتی شبه رجال دروعگوی حقه باز تلقی می کنند که می خواهید با حقه و فریب زمینهای آنها را از دست انها خارج کنید .. به شما برنخورد ولی واقعا اینطوری هستید و مردم درست می گویند... زمینهای ما به کنار .. فکری به حال خودتان و آخرتی که به شدت سیاه است بکنید.. بعد  اگر می خواهید مشکل حل شود اول فکری به حال این بی اعتمادی کنید.. الان مالکین رفتار شما را مشابه رفتار ترامپ و امریکا در مقابل ایران می دانند و  مقصر این تلقی نیز خود شما هستید. اگر می خواید مشکل حل شود اول فکری به حال این بی اعتمادی کنید

 

اینها که نوشتم به معنی نفی تلاشها و بی فایده دانستن اقدامات در حال انجام نیست. ما مجبوریم مثل گذشته برای احقاق حقوق خود بجنگیم. همچنین این مطالب به معنی تایید منطقی و قانونی بودن اقداماتی از قبیل خط کشی زمینها و  کار فیزیکی بر روی زمینها نیست الان شرایط جوری است که هر اقدامی در خصوص زمینها از قبیل کار فیزیکی یا پیگیری اداری و قانونی و ... بی فایده و غیر منطقی است ولی ما چاره ای جز این کار نداریم و همانگونه که گفتم کماکان باید بجنگیم و امیدوار باشیم که فرجی حاصل شود . به حال این اقدامات به شت غیر منطقی !!!! ممکن است نتایجی منطقی به بار آورد و بتوانیم با استراتژی کسب نتایج بسیار منطقی از اقداماتی به شدت غیر منطقی !!!!  به نتیجه مطلوب برسیم

تعداد بازديد : 5649
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
انتشار یافته : 5
عباس
|
1397/09/24 - 14:28
0
9
با سلام بیست سالی است که این مشگل از طریق ارگانها ی مختلف حل نشده است این اقای شهردار جناب اقای حناچی قبلا معاون وزارت مسکن وشهر سازی بوده که در نقشه حریم شهر و واگذاری زمین وتغییر و جابجایی زمین تعاونی مسکن و غیرو ذی نفوذ بوده است بگونه ایکه زمین سوهانک سازمان جنگلها را با منطقه 22 پشت شهرک باقری معوض کرده است محتملا در منطقه 22 واطراف ان زمینهای بزرگ با کاربری مسکونی وجود دارد که میتوان انرا با زمینهای مراد اباد معوض کرد در غیر اینصورت هیچگونه زمینی که از طرف این اقایان خارج از شهر تهران معرفی گردد غیر از چاله به قعر چاه افکندن مالکین چیز دیگری در بر نخواهد داشت. شایسته است یک فکر وتصمیم اساسی وتاثیر گذار در حل این موضوع بعمل ایدبویژه معوض با عرصه های منطقه 22 یا ساخت در زمینهای فعلی
محمد جبدرانی
|
1397/11/22 - 23:37
0
1
باسلام و احترام خدمت دوستان عزیز...بنده هم زمینی در طرقبه مشهد دارم.که از تعاونی مسکن منابع طبیعی واگذار شده و این مشکل در تمامی استانها پیش امده و مالکین بیشتر از ۲۷سال درگیرند تمامی صحبتهای سرور گرامی در مورد بی اعتماد بودن به مسئولین علی الخصوص مسئولین وزارت راه و شهرسازی حقیقت دارد و نباید به راحتی معوض نمود چون تمامی تلاش وزارت راه و شهرسازی برای این است که زمینهای با ارزش مردم را از چنگشان در بیاورند ..این مشکل را خود زمین شهری سابق یا همین وزارت راه و شهرسازی کنونی از روز اول واگذاری بوجود اورده و اگر تا به الان اجازه تغییر کاربری داده نشده فقط و فقط بخاطر سنگ اندازی راه و شهرسازی بوده و هست ..اصلا و ابدا نباید اعتماد کرد زمینهای باارزش فعلی را حتی اگر تغییر کاربری ندهند نباید از دست داد حتی اینکه سالها با این وضعیت بماند باز هم با ارزش تر از زمینهای پیشنهادی راه و شهرسازی و .. در آینده می باشد با تشکر
محمدی
|
1398/06/04 - 12:45
0
2
باسلام واصفجان بینهایت مشکل دارد
مهدى الياسى
|
1398/09/24 - 01:01
0
1
از مالكين محترم تقاضا دارم هرگز فريب معوض هم ارزش را نخورند هبچ معوض هم ارزشى وجود ندارد، هوشيار باشيد كه همچون اين سال ها كه سپرى شد و بالاسر زمين هايتان در مراد آباد گريه كرديد ، شمارا به زمينى در افتاده منتقل نكنند تا آنجا گريه كنيد. همينطور كه الان در نهايت وقاحت سند هاى شمارا به رسميت نميشناسند و امضا هاى مسئولين و مجوز هاى ارگانهاى مربوطه را نامعتبر ميدادند و خيلى راحت همچون آمريكا عهد شكنى ميكنند ، پس مذاكره با همچين هيولا هايى كاملا اشتبا و بى نتيجه خواهد بود، بايد دست خود را وارد حلق دولت كنيم و حقمان را به زور بگيريم ، والسلام
سعید علی اکبری
|
1399/10/26 - 16:09
0
0
ما دیگه معوض نمیخواهیم فقط شهرک زیتون فردا اونجارو میگیری خودتون میرین میسازین جای مرغوب مال شما کوه و دشت و بدید به مردم ما راضی به این کار نیستیم.
نظرات كاربران :
نام :
ايميل : * 
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
شرکت کاشانه تهران مهر سبز
 
   رهينکوش  
پربحث ترين اخبار
لینک های مفید
صفحه اصلی | نقشه سایت | تماس با ما
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کاشانه تهران مهر سبز می باشد.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون